סבלים ואורזים טובים הם מצרך יקר בענף

אחים יששכר הובלות מספקים גם שירותי אריזה

למצוא עובדים טובים זה קשה מאוד

ישנה אמרה: מספר סוגי בני האדם כמניין הפרצופים - לכל עובד יש אופי אחר, אמינות, מסירות, עקשנות ועוד. לחברת הובלה ובה אורזים, סבלים, נהגים ועובדים נוספים ישנה רמת ציפיות שהעובד יעשה את מלאכתו נאמנה ויהיה פרודוקטיבי.


קיים מחסור מורגש בכח אדם מיומן ואיכותי בקרב כל בעלי המקצוע בישראל, במיוחד במשרות המצריכות סיבולת ומאמץ גופני כמו הסבלים בהובלות. הישראלים די מפונקים ולא אוהבים להזיע.


עבודה פיזית לא לכל אחד

מאמץ פיזי יומיומי במשך כל שעות העבודה ללא מנוחה, בגשם, בשמש, במשאית, במדרגות, כל יום במקום אחר, בלי מקום מסודר וקבוע לאשל ובלי סדר יום קבוע, בלי זמן הפסקה מוסדר ובלי לדעת מתי מסיימים ואיפה, הם מנת חלקם של הסבלים. כל מי שמכיר את תחום ההובלה יודע שלא קל להתמיד בעבודה כזאת לאורך זמן.

תנאים טובים לא תמיד מספיקים

כל חברות ההובלה יודעות להעריך סבלים ואורזים טובים ולכן אלו מעניקות להן יחס טוב וסלחני משכורת נאה המשלימה ביחד עם הטיפים השוטפים שכר גבוה מהממוצע ומפתה את הצעירים שרוצים לחסוך בצד מלבד המשכורת את התשר הפטור ממס.

אך גם תנאיי חברות ההובלה אינם השיקול היחיד אצל הסבלים, משום שיש אינטגרציה אינטנסיבית בין לקוחות ההובלה ובין הסבלים ויש לא מעט קושי בהתקלות של נותני שירות בארץ עם לקוחות ישראלים, חסרי תרבות וגינונים, חספוס צברי עם קורטוב של חוצפה:)

לכן, בנוסף לקושי הפיזי והעבודה הסיזיפית, הסבלים נאלצים להתמודד יומיום עם אתגרים רגשיים מלחיצים ומעצבנים, דבר אשר מהווה גורם נטישה.

מעבר סבלים מחברה לחברה

סבלים ואורזים בשוק העבודה הם מבעלי המקצוע עם תחלופה קבועה ומעברים תכופים בין חברה לחברה. הסטטיסטיקה מראה שכל סבל ממוצע יחליף 6 מקומות עבודה ב 6 חברות הובלה במהלך תעסוקתו.

ישנן 2 מוטיבציות שונות להחלפת ידיים: הראשונה היא התנהגות גרועה - במקרה זה המוטיבציה היא של בעל הבית להעסיק סבל אחר. הסיבה השנייה לדחף למצוא מקום אחר היא בשל שיפור השכר וגיוון בעבודה אצל חברת הובלות מתחרה שמוכנה לשלם לסבלים שכר אטרקטיבי יותר מסיבות שונות (הצלחה, התרחבות, פיטורים, הקמה).

לאורזים צריכים להיות ידי זהב

אורזים, בניגוד לסבלים או העוסקים בעבודה פיזית, נדרשים לתכונות מקבילות אבל בדגש על: זהירות, עדינות, זריזות, תפיסה מהירה, שירותיות, יחסי אנוש מעולים, סבלנות וידי זהב. לשם אריזה נבונה, מיון חכם, עטיפה אפקטיבית וסידור מדויק על מנת לא לגרום נזק לחפצי הלקוח ויחד עם זאת מבלי לבזבז חומרי אריזה מיותרים לחברת ההובלה כך שזה יתבצע באופן היעיל ביותר.

עייפות החומר

לסבלים "חיי מדף" קצרים... אי אפשר להחזיק מעמד בעבודה כה סיזיפית עד לגיל מופלג ונדירים המקרים בהם נתקלים בסבלים בני 60... לכן טוב יעשו העובדים במקצועות הללו לשים קצת כסף בצד למען ימים עם קצב עבודה מתון יותר.