שאלות נפוצות - הובלות יששכר

שאלות ותשובות מאת הובלות אחים יששכר

"שאל בני ונען" אומר הפתגם אז הכנו לכם את השאלות שהכי מעניינות אתכם ואת התשובות הכי מעשיות כדי שלא תצאו בידיים ריקות, אם בכל זאת לא תמצאו את מבוקשכם במידע שלפניכם סימן שאתם כבר בשלב המתקדמים... אז בשביל מה אנו כאן אם לא לעזור? התקשרו 1-800-224-541 לגבי כל דבר שתרצו לדעת כי "לא הביישן למד" ונשמח לענות.

 

האם מובילים אמורים לספק קרטונים?

כן ולא... יש לצאת מנקודת הנחה ששירות אספקת קרטונים עולים למובילים לא מעט, מלבד מחיר חומרי הגלם ישנו מחיר הזמן והטרחה של בעל המקצוע.

לכן, כשמדובר בהובלות קטנות עם כמות מעטה יחסית של קרטונים שהלקוח צריך ומחירי שירות זולים יחסית, מובילה למסקנה שחלוקת חומרי אריזה לא כדאית למובילים. לכן חברת ההובלה אינה חייבת לספק קרטונים בודדים בטח שלא חלוקה הכלולה במחיר העסקה.

אולם בהובלות בינוניות או גדולות, כל מוביל שמכבד את עצמו ונותן שירות איכותי ומקצועי לא יטריח את הלקוח לדאוג לקרטונים אלא יספק ללקוח קרטונים מבעוד מועד. המובילים המומלצים והרציניים מיעדים לנושא האספקה טנדר לחלוקה זריזה בכמות הנדרשת ויש לבקש לקבל שירות זה ולכלול אותו במחיר העסקה, זה לגיטימי והוגן כלפיכם וכלפי נותני השירות.

בנוסף, יש לדעת כי ישנה משמעות רבה למרחק. אם אתם סוגרים עסקה עם חברת הובלות מתל אביב ואתם גרים בחיפה ברור שאף אחד לא יגיע במיוחד לספק לכם קרטונים, ובכלל מי שגר בתל אביב חייב להמציא למוביל מקום חניה, חברות עם משאיות גדולות מתקשות לספק קרטונים במקומות חסרי גישה כמו רחובות מסוימים במרכז תל אביב או בעיר העתיקה של ירושלים ולכן מראש מוותרים על התענוג.

מה גובה הטיפ המקובל לתת לסבלים?

נכון, לא חובה לתת טיפ, אי אפשר לחייב אתכם, אבל כדאי שתדעו, טיפ הוא חלק חשוב מהשכר החודשי של הסבלים שאינם מקבלים משכורות גבוהות אף על פי שהם עובדים בעבודה מאוד קשה וסיזיפית. אין מה לעשות, זה המצב בתחום, טיפים בגדול הם לא חלק ממחיר ההובלה יקרים או זולים ככל שיהיו, לא אנחנו ולא אתם יכולים לשנות את העובדה שהמובילים עובדים בצורה כזו וסומכים על הלקוח בצורה עקיפה לשלם גם כן לסבלים.

אך זה לא אומר שאין בכך הגיון, זה בעצם פטנט בכדי להבדיל בין עבודה איכותית למרושלת. הידיעה שחלק מהתשלום בעצם אינו מובטח מדרבנת את הסבלים לתת שירות טוב יותר. אם השכר של המובילים מובטח מראש, לא תהיה ערובה לאיכות ההעברה. לכן קחו זאת בהבנה והתאמה לחוקי המשחק המקובלים בתחום.

הסכום הנהוג והמקובל נע בין 50 ₪ לכל עובד ועד כ-200 ₪. בפועל יש הבדל בין המובילים השונים, בין הובלה קטנה לגדולה ובין העברה עם אריזה או מקומה גבוהה ללא מעלית\מנוף לבין הובלה רגילה. ככל שמשך הזמן והקושי בעבודה יגדל, כך הסבלים יצפו מכם להוקרה ולתגמול כספי כתשורה על השתדלותם לרצות אתכם.

למה מובילים לא משלמים על המנוף?

מהסיבה הפשוטה שהתשלום להובלה עבור שירותי מנוף הולך ישירות לחברת המנופים (מלבד המקרים שהמוביל הוא גם בעל המשאית וגם בעל המנוף - זה נדיר מאוד ורק בקרב חברות הענק שלא נותנות שירות לדירות פרטיות בד"כ). במקרים מסוימים ניתן להתמקח ולבקש הנחה מהמובילים על מחיר ההעברה בשל העובדה שהזמנת המנוף תחסוך לו זמן וטרחה.

אם מוביל יזמין מנוף בהפתעה, בניגוד לרצונכם, מבלי לשאול אתכם, בלי לקבל את הסכמתכם ומבלי להזכיר זאת בזמן סגירת העסקה, כמובן שבעל חברת ההובלה צריך לשלם על המנוף ובתנאי שאין הפתעה מבחינתכם, כלומר אי דיווח על חפץ שאינו יוצא מהדלת או מעלית מקולקלת או גורם בלתי צפוי כגון הפסקת חשמל או חפץ שאמור לפרק אותו אך טכנית אין יכולת לפרק אותו. במקרים כאלו אתם צריכים לשלם את מחיר המנוף ולא המזמין, יהיו מובילים הכי מומלצים והוגנים אשר יהיו, הם לא יספגו את ההפסדים בשבילך.

כמה עולה אריזה ואיך מחשבים?

1. שיטת התמחור הנפוצה היא לפי מספר הקרטונים

השיטה פרופורציונאלית והגיונית ועדיפה לטעמנו, אך בחוסר תום לב האורזים יכולים להשתמש בקרטונים קטנים מאוד ולהעצים את המחיר לכן יש לברר עם המובילים המומלצים שבחרתם מבעוד מועד את הפרטים הטכניים.

2. השיטה השנייה היא תמחור לפי זמן עבודה

מכפילים את זמן העבודה של האורז כפול מספר האורזים - לא היינו ממליצים כי אתם נכנסים למלכודת מובילים דביקה. האריזה תהיה איטית, לא יעילה ותחרוג מעבר לצפיות התשלום עבור השירות. אתם לא תהיו רגועים ותעמדו להם עם סטופר על הראש - זה יוביל לאריזה רשלנית וחפוזה או יגרום למתחים עם חברת ההובלות ואי נעימות. בכל מקרה, אם שירות האריזה הוא לא חלק אינטגראלי מההובלה תהיה הגבלת מינימום שעות (כך שגם אם זה היה למשל שעה וחצי בפועל המחיר יהיה עבור 3 שעות).

3. השיטה השלישית היא בקבלנות

שיטת הקבלנות (לרוב) כחלק מהמחיר הגלובאלי של ההובלה לאחר טביעת העין של המוביל בביקורו בדירה, הערכת נפח התכולה, מספר האורזים, משך זמן העבודה וחומרי הגלם הדרושים לביצוע האריזה ע״פ הניסיון של נציג ההובלה. היתרון הבולט הוא שאתם יודעים בדיוק כמה זה יעלה, בלי חששות ובלי הפתעות. אך לא תדעו אם המחיר הוגן או מופרז ויהי קשה להשוות מחירים בין מובילים מומלצים.

4. שילוב שיטות – גם זה יכול להיות

ישנם גם מובילים זולים שבוחרים בשילוב של שתי שיטות תמחור או יותר, אם כי זה נדיר יותר. לדוגמא, עד 30 קרטונים המחיר 25 ש"ח לקרטון. אך אני מתחייב שלא תהיה תוספת במחיר מעל תקרת סכום זה גם אם בפועל יהיו יותר מ-30 קרטוני אריזה, המחיר יהיה גלובאלי או לדוגמא עד 10 קרטונים כלול במחיר ההובלה אך אם זה יהיה יותר, תשלם תוספת לפי הזמן שייקח לעובדים לארוז בתוספת מחיר הקרטונים שנספק למלאכת האריזה.

האם העובדים חייבים לעטוף את כל הרהיטים?

וחברת ההובלה אחראית לנזקים שיגרמו אם וכאשרבוודאי, בעוד שאריזה היא שירות נוסף בתשלום, עטיפה היא חלק בלתי נפרד של עבודת המובילים. ניילון נצמד אינו מצרך יקר ואין שום הצדקה שהמוביל יתקמצן על שימוש במוצר. הניילון שומר על שפשוף, על התלכלכות מידי הסבלים שאינם תמיד נקיות, במיוחד בבדים ובריפוד בהיר, ושומרים על התכולה נקייה מאבק במקרים בהם התכולה עוברת לאחסון. יש מובילים זולים שמעדיפים להשתמש בשמיכות שזה לגיטימי ואין שום עילה לדרוש מהם לעבוד בשיטה כזו או אחרת, כל עוד הדרך משיגה את המטרה וחברת ההובלה אחראית לנזקים שיגרמו אם וכאשר.

בהובלה לאזור רחוק, האם להעדיף בעלי מקצוע מקומיים?

כשההובלה הנדרשת היא מאזור תל אביב והמרכז החוצה

כאשר אתם נמצאים באזור הדרום או הצפון, ואתם רוצים לעבור לאזור תל אביב והמרכז, תמיד המובילים מהפריפריה יהיו זולים יותר (כנ״ל לגבי הובלה מירושלים לתל אביב). במקרה ואתם מחפשים בעלי מקצוע מומלצים להעברה מאזור הדרום לצפון וההיפך, אין חוקיות או עקביות ויש להשוות בין חברות ההובלה. לעיתים בסיטואציה כזו מובילים זולים במרכז יכולים דווקא להפתיע במחיר אטרקטיבי בהתאם לביקוש וההיצע (חלון פנוי ביומן העבודה). רק בקשו המלצות לפני שאתם סוגרים מחיר להובלה.

אולם כשההובלה הנדרשת היא מאזור תל אביב והמרכז החוצה, אם זה המעגל הקרוב המחירים של המובילים הן מהפריפריות והן מהמרכז אמורים להיות די זהים בעקבות תחרות חזקה על אותו פלח שוק ולכן יש להתמקד באיכות השירות מאשר במחיר ההעברה ואם זה מתל אביב והמרכז החוצה למעגל הרחוק, קרוב לוודאי שיהיה יתרון קל למובילים מבחוץ מבחינת המחיר, אך אנו ממליצים לכם בחום להיעזר בנותני השירות הקרובים אליכם כדי לנצל את יתרון הזמן לטובתכם. כאשר הסבלים מגיעים אליכם מוקדם ביום העבודה אנרגטיים ורעננים, הם עושים את המלאכה בזריזות וביעילות יותר מאשר אחרי נסיעה ארוכה בפקקים למרכז בסוף יום ההובלה - הם יחזרו למרכז על חשבון השעון שלהם מבלי שאתם תחכו.

סיטואציה נוספת היא כמובן העברה מאילת לשאר חלקי הארץ. במקרה כזה אין התלבטות - מובילים מאילת עצמה הם ברירת המחדל שלכם, חפשו אפוא את המומלצים מביניהם.