עובדים סביב השעון

עובדים מסביב לשעון

מו"פ בחברות הייטק– עבודה ללא הפסקה

בשנים האחרונות ישנה תופעה תעסוקתית של עובדים סביב השעון שיובאה מהמערב הקפיטליסטי ושרדה את טלטלות המהפכות הפוסט מודרניסטיות שהתרחשו במדינות סקנדינביה. העובד יקבל את כל התנאים המחוות והפריבילגיות על מנת להישאר עוד ועוד בעבודה ולוותר על שעות הפנאי הן בשל אילוצים ומצוקה כלכלית הן בשל חמדנות ושאיפה לעושר ואושר והן בשל מיצוי ההזדמנות להתקדמות בשרשרת הניהול והעסקים בארגון.

בכל המדינות המתפתחות הצמאות לצמיחה בלתי פרופורציונאלית לתנאי הכלכלה המסורתית ובמיוחד בחברות ההייטק, משאב הזמן בעסקים הוא ערך יקר המציאות כשכל העסקים בתחרות על נתח עסיסי יותר גדול יותר מהר יותר רווחי עד להגשמת המטרה ומיד לאחר מכן להזדרז ולהציב עוד יעדים חדשים בקצה אופק ההצלחה וחוזר חלילה


כמה כבר אפשר למתוח את הקפיץ של החיים

ככלות הכל בנאדם הוא רק בנאדם ולא מכונה, גם אם העובד ישתדל ככל יכולתו לתת 110% לאורך זמן הוא יתעייף, ואם נמשיך לדרוש ממנו עוד ועוד, לא משנה מה תהיה משכורתו או כמה בונוסים והטבות נעניק לו ללא מנוחה והתרעננות בסופו של דבר הוא יתמוטט ויקרוס.


לכן אם אתם לא חושבים לסחוט את הלימון עד הטיפה האחרונה ולנצלו עד תום באופן חד פעמי ואחר כך לזרוק. אלא להשאיר את העובד המסור שנים רבות ללא הצורך בגיוס עובדים חדשים כל שני וחמישי עם ההשלכות הכלכליות והארגוניות ובאמת להאמין ביכולת העובד להעניק מתוך הבנה עמוקה עד כמה ההון האנושי הוא האווז שמטיל את ביצי הזהב של הארגון.


מימוש החלום הגדול ושיברו לרסיסים קטנים

הפיתויים לעבודה סביב השעון רבים ואטרקטיביים; חדר כושר, ארוחות מסודרות, ביטוחים ואחזקת רכב, שמרטף וקייטנות לילדים, מענקי הצלחה בעסקים בונוסים והטבות ובין לבין הופעות ימי כיף ובלי סוף מתנות וצ'ופרים בחברות ההייטק המובילות.


מכיוון שלקיחת המשכנתא בהסתמך על הכנסה גבוהה והסתגלות מהירה לאורח חיים ברמה גבוהה קשה מאוד לפרוש לאחר כמה שנים בודדות בשל שחיקה או מאיסה בחיי לחץ והתמדה אין סופית בשל אי יכולת מימון מספקת להוריד הילוך ולהישאר בתפקיד. העובד בעצם מפתח תלות בארגוןולעיתים חש תסכול מסוים להישאר "בכלוב של זהב" כדרך חיים.


שאלת מיליון הדולר- הון אנושי , צעיר או מנוסה?

בחברות עתירות ידע הממציאות את המחר ועוסקות כל הזמן במחקר ופיתוח נאלצים לעבוד עם המוחות היצירתיים ביותר ועם האמביציות הגבוהות ביותר. פרופיל עבודת לחץ עם אינטליגנציה גבוהה השכלה כושר רצון להצליח ולהוכיח רעיונות מקוריים התמצאות במילה האחרונה של חידושי הטכנולוגיה והיכולת לזהות את הסטארט אפ הבא הוא בעיקר עולמם של הצעירים, כמה שקשה לנו להודות ולהכיר בכך.


לכן המוסר האנושי והגישה החברתית והסולידריות בעסקים ובחברות ההייטק במיוחד יכולה לתת כאן את האיזון למצוא אלטרנטיבות ופתרונות מתחשבים ולשלב במערכת או יותר נכון להשאיר בארגון את העובדים הוותיקים והמנוסים, לא לוותר על עובדים נאמנים מוכשרים ומנוסים ולהמשיך לרתום אותם לשגשוג החברה.