לקסיקון מונחי יסוד

לקסיקון מונחי הובלות של האחים יששכר

אחסנה פתוחה - שיטת אחסון המשמשת בדרך כלל לאחסנת חומרי גלם במשטחי עץ בהאנגר, ללא מחיצות ומאפשרת נגישות מלאה למשאית ההובלה ולמלגזה ומאופיינת באחסון לתקופות קצרות.

ארכיב - שם נרדף למילים ארכיון או גנזך ומשמעותה אחסון של מוצרי תיעוד ומסמכים על גבי ניירת דיסקים תקליטים קלטות ועוד.

בונדד - בעברית מחסן ערובה, מחסן גדול המשמש לאחסון זמני של הסחורה המגיעה מחו"ל עד אשר ישולמו כל המיסים וההיטלים על היבוא והשימוש בסחורה כאשר הכל משולם כחוק מוציאים את הסחורה מהבונדד עם פיקוח המכס על התכולה לשיחרורה והובלתה לשוק המקומי.

ביטוח אריזה - כל חברת הובלה המספקת שירותי אריזה חייבת להתחייב על פיצוי כל נזק שנגרם. היות ואתם לא ארזתם, הנכם פטורים מאחריות ולכן ביטוח האריזה חייב להיות ללא השתתפות עצמית או התחמקות משפטית מאשמה.

גלאי עשן - בכל מחסני האחסון ישנה שמירה ובקרה על ידי חיישנים וגלאים שונים. גלאי העשן הוא קריטי להתרעה בפני התלקחות ונותן פקודה אוטומטית להפעלת אמצעי כיבוי כגון ספינקלרים בפרוץ שריפה באזור האחסנה.

גישרון נגישות - כאשר הסבלים מעבירים ציוד כבד בעגלות משא ותנאי הדרך לא מאפשרים נסיעה חלקה בשל מדרגה, חריץ ברצפה או אפילו כבלים וצינורות המקשים על העברתם, הם משתמשים בגשר ייעודי מצד לצד כדי לדלג על המכשול.

דור טו דור (באנגלית Door To Door) - זהו ביטוי המתאר העברה של תכולות (בדרך כלל מעבר לים בעזרת מכולה) על ידי חברה אחת, מפתח הבית במדינה אחת ועד פתח הבית במדינה האחרת. התשלום כולל את כל ההוצאות והשירותים השונים בתחנות השונות לאורך ההובלה.

דמי ניטול - למעשה הם אגרת סבלות הכוללת העמסה ופריקה המשולמת עבור שירותי הנמל השגרתיים של הטיפול התפעולי של המטען. להבדיל מאגרת רציף המשולמת עבור מתקני הנמל.

החכרה - כל השכרה לטווח ארוך (בדרך כלל מעל 5 שנים) יתואר במילה החכרה. החכרה לתקופות ארוכות מתאפיינות בדמי שכירות נמוכים במידה ניכרת ומשתלמים מאוד.

החסנה - מילה המתארת את המקבילה באות א' ומשמשת בדרך כלל בשפה המקובלת בארגונים, בזרועות הביטחון ובמוסדות נוספים. אין הבדל בין החסנה לאחסנה.

ויתור אחריות - לעיתים כשמאחסנים תכולה ייקרת ערך במחסנים להשכרה, מבטחים אותה בביטוח נפרד דרך סוכן עצמאי. למניעת כפל ביטוח ומצב בו נופלים בין הכיסאות (שכל חברת ביטוח מסירה אחריות), נהוג לבטל את הביטוח המוצע מחברת האחסון ולחתום על טופס ויתור אחריות הפוטר את הצד של החברה בכיסוי הנזקים.

ויסות תובלה - כאשר חברת ההובלה מנהלת פרויקט העברת מכלול משרדים גדולים עם ריבוי עובדים, יש לווסת את התהליך של התובלה בסדר מסוים, לפי שלבי הכנה רוחבי בארגון - שכבה אחר שכבה.

 

זיווד - אריזה ייעודית עדינה לחלקי אלקטרוניקה רגישים בעזרת חומרי אריזה ברכות משתנה, להגנה מקסימלית בפני טלטול, שריטה או סדקים בציוד המיוחד בזמן ההובלה.

זירוז הזמנה - כאשר בתקופת הקיץ, כשכל המחסנים מלאים, יש להזמין תא אחסנה מראש לתאריך מסוים. כאשר מסיבה כלשהי נאלצים להקדים את קבלת המחסן, יש להודיע על זירוז הזמנה על מנת לשריין את התא הראשון שמתפנה ולא לשווק אותו להזמנות נכנסות.

חגורת גב - אביזר אורתופדי התומך בשכמות או בגב התחתון, משמש את הסבלים בהובלות חפצים כבדים בצורה אינטנסיבית, לשמירה על חוליות עמוד השדרה ולמזעור פציעות.

חומ"ס - חברות הובלה המעבירות חומ"ס (חומרים מסוכנים) נדרשות להוציא רישיון מיוחד ולעמוד בדרישות רבות לפי התקנות במשרד התחבורה.

טכוגרף - מכשיר המודד ומתעד את פרטי הנסיעה לרבות זמני נהיגה ומנוחה, מהירות הנסיעה וקילומטראז'. ישנם שני סוגי טכוגרף, המכני (הישן) והדיגיטאלי (המקובל ונפוץ יותר כיום).

טובין - עגה לשונית מקובלת מתחום נוסחים וחוזים מול עו"ד ומערכת המשפט, כמילה נרדפת לשווי של חפצים, מיטלטלין או כבודה.

ייקור תעריף - מחירי השירותים השונים בחברות ההובלה עשויים להשתנות בהתאם לעונה, לתאריך בחודש וליום בשבוע. שינוי תאריך ההובלה המוסכם מבלי לשנות את שאר פרטי ההעברה כפי שהוסכם יכול להוביל לייקור המחיר הכתוב בחוזה באמתלת ייקור תעריף.

כבל ראצ'ט - רצועת בד חזקה במיוחד לקשירת ציוד וריהוט בתא המטען של משאית ההובלות, בעלת מנגנון מכאני להידוק ומתיחת הכבל בעזרת ידית מנוף עם גלגלי שינים, המאפשרים קיצור האורך ללא מאמץ פיזי.

כבודה - ערך פופולארי לתיאור תכולה וטובין בקרב חברות שילוח, תעופה והובלה יבשתית במכולות בשל משמעותו הנוספת למדידתו בערכי משקל הקריטיים לענפים אלו.

ליסינג - ענף ההובלה מאוד תחרותי, משתנה תדיר ועונתי. בשיא העונה נאלצות חברות ההובלה להגדיל את כמות המשאיות והעובדים ובשפל עליהן לצמצם בהוצאות. שימוש בכלי רכב מושאלים להעברת התכולות עונה על צרכים אלו ונפוץ בשנים האחרונות.

ליפוף ריהוט - ישנן כמה שיטות אריזה וכל חברה להובלות רשאית לבחור בדרך שנראית לה לנכון כל עוד הרהיטים לא ניזוקים. השיטה המינימליסטית לליפוף אינה כוללת את עיטוף הרגליים של הרהיטים ואינה מומלצת אם כי מקובלת בענף.

מכולת 20 - פיט (=רגל באנגלית) זוהי יחידת נפח המשמשת להערכת גודל התכולה. מכולות מגיעות בגדלים קבועים של 20 או 40 פיט כאשר מכולת 20 פיט היא הנפוצה ביותר בענפי הובלה ימית ומכולת 40 פיט יכולה להגיע ב-2 גבהים שונים.

מטר מעוקב - או בקיצור קו"ב זהו יחידת נפח בגודל מטר (תלת ממדי) המשמשת להערכת נפח התכולה לצורך תמחור אחסנה, הובלה או שילוח בינלאומי.

ניילון בועות - או בשמו המסחרי "פצפץ" הוא ניילון עם בועות אוויר, המקנות הגנה משמעותית מפני פגיעות. הניילון מגיע בכמה גדלי בועות בהתאם לסוג האריזה.

ניילון נצמד - הנקרא גם סטרץ' בפי המובילים, הוא אחד מחומרי האריזה הנפוצים בעולם המגיע בתצורת גליל, בכמה סוגי מידות ואורכים שונים וכן בצבעים, בחוזק ובעובי שונה מסוג לסוג, בהתאם לאיכותו ומטרתו. הוא ניתן לחיתוך במידה הרצויה והוא נדבק (נצמד) היטב ובקלות לחפץ הנארז.

סבליקה - שכמייה גבית ארגונומית המשמשת עובד יחיד ומרופדת בכרית קשיחה בעלת כתפיות לנשיאת והעברת חפצים כבדים, רהיטים ומקררים על גב הסבל.

סקט סבלים - לוח עץ בעל 4 גלגלים עמידים, למשקלים כבדים, להעברת ציוד ורהיטים.

עטיפה - כל חברה המספקת שירותי הובלה מחויבת לשמור על החפצים בצורה מיטבית. אין דרך לעשות זאת מבלי לעטוף או לכסות אותם בניילון נצמד, בשמיכות או בכל אמצעי אחר להגנה מפני שריטות ופגיעות.

עמיל מכס - כל חברה או עסק המייבאת או מייצאת סחורה מ\לחו"ל, אם בהובלה ימית או בהעברה יבשתית, נדרשת לשלם מיסים לרשויות החוק. דבר זה כרוך בבירוקרטיה רבה והבנה בנבכי מערכת המיסוי ולכן אלו שוכרות את שירותיו של עמיל המכס המטפל ומסדר את כל ההיתרים והתשלומים הדרושים.

פלומבה - כאשר הלקוח מעביר סחורה במכולה הוא חייב להיות בטוח שאף אחד לא פתח לו את הדלת. לכן חברות השילוח מאבטחות את הדלתות בחותם מתכת הנקרא פלומבה, ששלימותה מעידה על השארת הדלתות נעולות לאורך כל מסלול ההעברה.

צידוד מנוף - משמעותו ההולכה וההבאה על ציר הרוחב של מנוף ההעמסה. בדרך כלל מנופי העמסה להובלת דירות נדרשים לקירוב והרחקה וכן הגבהה והנמכה. הצידוד הכרחי במקרים בהם הגישה מוגבלת במסלול הישר.

קרטון גלי - קרטון עם תלמים רכים ומעיכים מצד אחד (חד גלי) או משני צדיו (דו גלי) ואשר יכולים לספוג מכה מהצד האחד מבלי להעביר אותה לצד השני ומקנה לציוד הנארז הגנה בפני שברים ונזקים.

קצין בטיחות - תפקיד מחויב בחברה על פי תקנות משרד התחבורה, למען שמירה על כל תחום התקינות של כלי הרכב, הדרכת נהגים, שמירה והקפדה על כללי התעבורה ודאגה בנושא הבטיחות בכבישים.

רישיון מוביל - כל אדם או חברה המעניקה שירותי הובלה בתשלום מחויבים על פי חוק שירותי ההובלה, להנפיק רישיון מוביל הניתן למי שעובר קורס הכשרת מוביל, המאושר על ידי משרד התחבורה.

רילוקישיין - המונח המתאר את העברת הטובין מהמיקום הישן למיקום החדש באמצעות כל האלמנטים הכרוכים בהובלתם ובסידורם הנאות ביעד הסופי.

שטר מטען - הוא בעצם "תעודת הזהות" (אם אפשר לומר) של המטען, הפרטים הטכניים, מידות ומשקולות, בעלי המטען, כתובות תנאי המכר ומחיר ההובלה ששולם.

שכירת מכולה - אפשרות אחסון מקובלת לזמנים קצרים במיוחד, כאשר חברת הובלות או לוגיסטיקה מספקת מכולה בעזרת גורר עד לפתח העסק. הסבלים מטעינים את כל התכולה לתוכה ואז, כמו שהיא סודרה והובלה אל שטח אחסנה עד לתום השכירות, בסוף התקופה נדרשת העברת המכולה חזרה למקומה או ליעד שונה. בכתובת זו פורקים את התכולה החוצה כאשר היתרון הוא בחיסכון העמסה ופריקה כפולה.

תא מטען - הארגז האחורי במשאיות ההובלה, להכלת כל מטלטלי ההעברה של הדירה או העסק. כדאי שיהיה נקי ובעל רצפה חלקה, למניעת שריטות בעת הזזת החפצים פנימה והחוצה במהלך הסידור של ההוצאה או הכנסת הדברים.